Minnesota High School Rankings Round-Up

State Rankings - Dec. 18th

The following Rankings were released on December 18th on the MN Hockey Hub but are provided by Let's Play Hockey newspaper and the Minnesota Hockey Coaches Association.  This is a quick round-up of how each team faired this weekend, allowing us to get a better view at how the next rankings might play out.  Here's how the top teams played this week for both Class A & AA...



Class AA

1. Hill-Murray  6-0-0
Beat South St. Paul 4-0 on Thursday and beat North St. Paul 5-3 on Saturday.  Will take on #8 Duluth East on Thursday, December 26th.

2. Elk River  5-3-0
Lost to #3 Eden Prairie 3-1 on Thursday, lost to #5 Edina 6-3 on Friday, and lost to Grand Rapids 3-2 on Saturday.  Will host Forest Lake next Saturday.

3. Eden Prairie  7-1-0
Beat #2 Elk River on Thursday 3-1, Beat Grand Rapids 7-4 on Friday, and fell to #5 Edina 4-2 on Saturday.  Will play Lakeville North on Thursday, December 26th.

4. Blaine  7-1-0
Beat Robbinsdale Armstrong 11-0 on Thursday.  Will play Maple Grove on Thursday, December 26th.

5. Edina  7-2-0
Beat Grand Rapids 4-3 in OT on Thursday, beat #2 Elk River 6-3 on Friday, and beat #3 Eden Prairie 4-2 on Saturday.  Will play Breck on Thursday.

6. St. Thomas Academy  3-1-1
Beat Tartan 6-2 on Saturday.  Will play Burnsville on Thursday, December 26th.

7. Wayzata  6-3-0
Beat Maple Grove 4-3 in OT on Saturday.  Will play Moorhead on Thursday, December 26th.

8. Duluth East  5-2-0
Beat Anoka 5-1 on Thursday and beat Andover 3-1 on Saturday.  Will play #1 Hill-Murray on Thursday, December 26th.

9. Benilde-St. Margaret's  7-2-1
Beat Moorhead 9-1 on Friday and beat Duluth Marshall 4-3 on Saturday.  Will play Bloomington Jefferson on Thursday, December 26th.

10. Prior Lake  4-2-0
Lost to Burnsville 6-2 on Saturday.  Will play Minnetonka on Thursday, December 26th.


Class A

1. Breck  7-0-1
Beat Rochester Lourdes 12-0 on Saturday.  Will play #5 Edina on Thursday, December 26th.

2. Hermantown  6-1-0
Beat Rogers 3-1 on Saturday.  Will play Red Wing on Thursday, December 26th.

3. East Grand Forks  7-1-1
Tied #5 Warroad 2-2 on Friday.  will play Superior on Thursday, December 26th.

4. St. Cloud Cathedral  8-0-0
Beat Prairie Center 6-1 on Friday.  Will play Sauk Rapids on Thursday, December 26th.

5. Warroad  6-2-1
Tied #3 East Grand Forks 2-2 on Friday.  Will play Grafton/Park River (N.D.) on Thursday, December 26th.

6. Duluth Marshall  5-3-0
Fell to Benilde-St. Margaret's 4-3 on Saturday.  Will play Appleton United on Thursday, December 26th.

7. Mankato West  9-0-0
Beat Rochester John Marshall 6-0 on Thursday and beat Le Sueur-Henderson 6-3 on Saturday.  Will play Madison Edgewood on Thursday, December 26th.

8. Totino-Grace  4-4-1
Beat St. Paul Academy 3-1 on Saturday.  Will play #6 St. Thomas Academy on Thursday, December 26th.

9. Mahtomedi  3-3-0
Beat Henry Sibley 5-2 on Saturday.  Will play Grand Rapids on Thursday, December 26th.

10. Thief River Falls  4-5-0
Beat International Falls 7-0 on Friday.  Will play WSFLG Blizzard on Thursday, December 26th.


Enjoy!

Questions?  Comments?  Ask Below!

0 comments :